Facebook

Hlášení Rozhlasu

Maškův mlýn – čp. 1

V roce 1840 vlastnil tento mlýn Vojtěch Babánek, nejstarší syn ze mlýna pod skálou. Roku 1838 se do mlýna přiženil tím, že si vzal dceru mlynáře Růžičky. Předkové Růžičkovi toto místo vlastnící byli drnomistři a byla tam taky rasovna. Není už známo kdy a který Růžička tam postavil mlýn. Říká se tam ,,Na Třískově”, což by také značilo, že se tam dříve vydělávaly kůže.

Vojtěch Babánek asi po třech letech prohandloval tento mlýn za mlýn pod skalou, který byl jeho rodným místem, ale jeho otec ho postoupil jediné své dceři Žofii, která se provdala za hospodářského správce ze dvora v Teletíně Václava Kauckého, takže všech pět synů si muselo hledat živobytí jinde.

Od Kauckého kolem roku 1872 koupil mlynářský stárek(pak mlynář) Vambera, jehož dceru si vzal Prokop Mašek, syn ze mlýna v Libřici, po něm nastoupil jeho syn Prokop, který se oženil s Annou, rozenou Nouzákovou, dcerou Vojtěcha Nouzáka, nájemce dvora v Netvořicích.

Po jeho smrti se ujal majetku jeho syn opětně Prokop, který se oženil s dcerou zdejšího učitele Aloise Mareše, Darií, kterým se narodil opět syn Prokop a dcera Darie. Dnes je v bývalém mlýně ing. Prokop Mašek s manželkou Blankou, roz. Kolmanovou z Prahy.