Hlášení místního rozhlasu

Na našich webových stránkách se můžete přihlásit k odběru hlášení obecního rozhlasu.

Maškův mlýn – čp. 1

V roce 1840 vlastnil tento mlýn Vojtěch Babánek, nejstarší syn ze mlýna pod skálou. Roku 1838 se do mlýna přiženil tím, že si vzal dceru mlynáře Růžičky. Předkové Růžičkovi toto místo vlastnící byli drnomistři a byla tam taky rasovna. Není už známo kdy a který Růžička tam postavil mlýn. Říká se tam ,,Na Třískově”, což by také značilo, že se tam dříve vydělávaly kůže.

Vojtěch Babánek asi po třech letech prohandloval tento mlýn za mlýn pod skalou, který byl jeho rodným místem, ale jeho otec ho postoupil jediné své dceři Žofii, která se provdala za hospodářského správce ze dvora v Teletíně Václava Kauckého, takže všech pět synů si muselo hledat živobytí jinde.

Od Kauckého kolem roku 1872 koupil mlynářský stárek(pak mlynář) Vambera, jehož dceru si vzal Prokop Mašek, syn ze mlýna v Libřici, po něm nastoupil jeho syn Prokop, který se oženil s Annou, rozenou Nouzákovou, dcerou Vojtěcha Nouzáka, nájemce dvora v Netvořicích.

Po jeho smrti se ujal majetku jeho syn opětně Prokop, který se oženil s dcerou zdejšího učitele Aloise Mareše, Darií, kterým se narodil opět syn Prokop a dcera Darie. Dnes je v bývalém mlýně ing. Prokop Mašek s manželkou Blankou, roz. Kolmanovou z Prahy.

Kalendář

Čvc
11
So
celý den Třebsínská zvonička
Třebsínská zvonička
Čvc 11 celý den
Zvonička plakát zvací new 2020 A4
Zář
13
Ne
7:00 Zájezd na Zahradu Čech
Zájezd na Zahradu Čech
Zář 13 @ 7:00 – 18:00
Odjezd bude v 7.15 hodin z Kamenného Újezdce od hasičárny. Další zastávka – u závodu Tekaz, Na Drahách, v Hostěradicích u bývalého domova důchodců pak na návsi. Zpět zastavíme u[...]
Zář
24
Čt
15:30 Vítání občánků
Vítání občánků
Zář 24 @ 15:30 – 16:30
V zasedací místnosti obce proběhne vítání občánků, dotčení občané budou informováni s předstihem ze strany obecního úřadu.